Bushido Öğretisi

Blog geri dön

Bushido Öğretisi

Bushido Öğretisi

Adından da anlaşılacağı üzere bushido Japonlara has olan ve uzun yıllar Samuraylar için kullanılmış, sonrasındaysa iyi huylu ve güzel ahlaklı insanlar yetiştirmek mantığıyla güncelliğini koruyarak yaşam tarzı olarak benimsenmeye devam etmiş olan bir Japon bilgelik öğretisidir. Samuraylarla ilgili denilince akla hemen bir dövüş sanatı olduğu gelse de bu sadece bir ön yargıdır. Çünkü bushido öğretisi tamamen ruhu terbiye etmek ile ilgili olan bir disiplin sistemidir. Japonya dışında samuraylarla ilgili genel olarak yaygınlaşan tek bilgi çok iyi dövüştükleri, öldükleri ve öldürdükleri olsa da aslında bir samuray son derece merhametli, yaşama saygılı, adaletli, cesaretli, dürüst, onurlu, şerefli, sadakatli, nazik ve kibardır. İşte bushido öğretisi dediğimiz şey de, bu felsefeyi benimsemiş ve bu özellikleri taşıyabilen kalitede nesiller yaratmaktır. Unutmamak gerekir ki bir toplumun geleceği, yetiştirdikleri çocukların vasıflarına bağlıdır. Japonya’nın gelişim ve başarılarına bakarak, feyz alınması gereken bir disiplin ağı içerisinde yetiştirilmiş bireylerle hayata tutundukları aşikârdır. 

Türkiye’de Bushido Öğretisi

Bushido kelime olarak bizlere çok uzak gelse de anlam ve içerik bakımından çok uzun yıllardır Türk ve Müslüman âleminde hakkını vererek ve usullere uygun yaşamış kişilerce benimsenmiş ve uygulanmış hayat felsefesinin ta kendisidir aslında. Bushido öğretisi bir samuraya ruhunu terbiye etmeyi öğretmek anlamına gelmektedir. Kelime anlamı asla savaş, savaş tekniği ve savaş stratejisi değildir. Kişisel gelişim, ruhsal olgunlaşma ve ilerleme anlamına gelen bushido sağlıklı, etik ve doğru kişilik yaratmayı hedeflemektedir.

Ülkemizde ise bu felsefenin öğretilmesi küçük yaşlardan itibaren kişilik gelişimini şekillendireceği için son derece önemli bir hal almaya başlamıştır. Kişisel ve bedensel korkulardan arınmış, doğruyu yapmak için denemekten korkmayan, manevi değerlerini korumaya özen gösteren çocuklar yetiştirmeyi tam anlamıyla becerebildiğimiz zaman ülkemiz çok daha yaşanabilir bir yer olacak şüphesiz ki. İşte bu nedenle Bushido felsefesini ne kadar çok çocuğa aşılarsak, o kadar güzel ve doğru ahlaklı bireyler yetiştirmiş olacağız, ruh ve insan ilişkileri anlamında o kadar huzurlu bir ortamda yaşayacağız. Güzel günlerde güzel nesiller için bushido ile çocuklarımızı şekillendirelim. Hem kendiniz hem de çocuğunuz için bu felsefeden yararlanmak ve hayatınızı uyarlamak istiyorsanız sunmuş olduğum eğitimlere ve seanslara katılabilirsiniz.

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
web tasarım