Bushido’nun 7 Erdemli Yaşam Felsefesi

Blog geri dön

Bushido’nun 7 Erdemli Yaşam Felsefesi

Bushido’nun 7 Erdemli Yaşam Felsefesi

Bushido uzun yıllardır Japon samurayların ruhlarını terbiye ederek kişiliklerini şekillendirmek için kullandıkları bir Budizm öğretisidir. Bushido’nun samuray, dövüş ve savaşla tek bağı, ruhunu dingin tutmak ve kaderci olmaktır. İşin içerisinde samuray olunca bushido bir savaş sanatı olarak düşünülmektedir. Oysaki bushido bir felsefedir. Dövüşte ve savaşta fiziki olarak kazanmanın yerine düşmanı savaşmadan alt etmenin erdem olduğunu vurgulayan bir öğretidir. Gerçek ilerlemenin kişinin kendini iyi bir şekilde tanıması ve analiz edebilmesiyle olacağına inanılan bu anlayış, 7 altın kural üzerine kurulmuştur.

Bushido’nun 7 erdemli yaşam felsefesi denilmesinin sebebi, bu 7 temel manevi duygu ile ilerlenmesinden kaynaklıdır. Bu erdemler dürüstlük, adalet, cesaret, merhamet, kibarlık, nezaket, içtenlik, şeref, sadakat, iyilik, saygı gibi ilkelerden oluşmaktadır. Samuraylar iyi dövüşmenin yanı sıra tam donanımlı bir kişiliğe sahip ve olgun karakterli kimselerdir. Yazılı her hangi bir kuralı bulunmayan öğretide ana temel erdemlerdir. Bushido’nun 7 erdemli yaşam felsefesi benimsemiş bir samuray, fiziki korkulardan arınmış, zihnini sadeleştirebilmiş, odaklanma gücü yüksek bir şekilde hareket edebilmektedir. Birlikte benimseyeceğimiz bu felsefe ile hayatınızı yoluna koyabilir ve mücadele etmeyi öğrenebilirsiniz.

Bushido’nun 7 Erdemli Yaşam Felsefesi ile Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim için uygulanacak yöntemin adı ne olursa olsun ana hedef ruhu terbiye etmektir. Dünya var olduğundan beri hemen hemen tüm insan topluluklarında çeşitli adlar ve yöntemlerle bu ilerleme sağlanmaya çalışılmış ve bazı öğretiler günümüze kadar güncelliğini koruyarak gelmiştir. İşte bushido da bu öğretilerden en yaygın ve etkin şekilde kullanılmış olanıdır. Bizler de ülkemizde bu öğreti ile dört dörtlük karaktere, azme, inanca ve başarıya erişmiş bireyler yaratmak üzere eğitimler vermek amacıyla yola çıktık. Eğitimlerimin ana prensibi elbette ki Bushido’nun 7 erdemli yaşam felsefesi olmaktadır.

  • Dürüstlük ve adalet; Doğru ve yanlış tektir. Kişi dürüst ve net olmalıdır.
  • Cesaret; Söz konusu olan cahil cesareti değil, zekâ ve güçle beslenen korkusuzluktur.
  • Merhamet; Kişi yardımsever, geliştirdiği gücü pozitif amaçlarla kullanan bir birey olmalıdır.
  • Kibarlık ve nezaket; Kişi ego ve kibirden uzak, herkese saygılı olmalıdır. Kendini ispatlamaya ihtiyaç duymamalıdır.
  • İçtenlik; Kişi sözünün eri ve güvenilir olmalıdır.
  • Şeref; Kişi onurunun ve şerefinin bekçisidir. Hal ve tavırları kim olduğunun yansımasıdır.
  • Görev ve sadakat; Kişi sorumluluk duygusu gelişmiş, hal ve tavırlarının sonuçlarını göğüsleyebilecek olgunlukta olmalıdır.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Blog geri dön
web tasarım