Bushido


Bushido nedir?

Bushido bilindiği gibi samurayların ünlü savaş ve yaşam felsefesini kapsayan bir öğretidir. Her koşulda hayatta kalmaları ve her türlü zorluk ile baş edebilmeleri için geliştirilen bir felsefedir. Bu öğretinin 7 önemli koşulu vardır ve daha çocukluklarından itibaren bu koşullar ile büyürler. Düzenlemiş olduğumu Bushido seanslarının ortaya çıkışı, savaş sanatı olan bu felsefenin insanların günlük hayatları ve yaşamaları üzerinde de etkili olabileceği düşüncesiydi. Kişileri bir savaşçı gibi zorluklar ile mücadele edebilen ve güçlü bireyler olabilmeleri için ihtiyaçları olan tüm erdemleri kazanmalarını sağlamak üzere bu felsefeyi kullanmaya başladık. Bushido felsefesinin öğretilerine uyan ve bu bilinç ile kendini ve yaşam biçimini değiştiren kişilerin oldukça olumlu geri dönüşler aldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bushido öğretilerini insanlara aktarmak ve öğretmek istememizin en önemli nedeni, günlük hayatlarında yaşadıkları zorluk ve stres gibi faktörler ile daha iyi mücadele edebilmeleri ve mümkün olduğunca güçlü kalabilmeleridir. Günümüzde insanlar çok daha kırılgan ve sinirleri çok daha zayıf canlılara dönüşmüştür. Basit bir tartışma, iş yerinde arkadaşı veya patronu ile yaşadığı bir münakaşa, öğrenciler için bir sınavdan düşük alma gibi hayatın içinde her zaman karşılaşılabilecek olumsuz durumlar çok yıpratıcı olmaya başlamıştır. Yaşanılan olumsuzluklar karşısında birçok insan güçlü kalmayı ve dirençli olmayı başaramayacak hale gelmiştir. Bu da doğal olarak bir süre sonra sadece bireyi değil aynı zamanda toplu etkilemeye başlamıştır. Çünkü bir defa hata yapan veya ilk denemesinde istediği sonucu alamayan birey denemeyi ve sorunlara karşı savaşmayı bırakmıştır. İşte bu nedenle uyguladığımız Bushido sistemi ile kişilere yaşanılan olumsuzluklara karşı daha güçlü olmayı öğretiyoruz.

Bushido Felsefesinin Öğretileri

Oldukça eski bir samuray savaş öğretisi olan Bushido, samuraylı savaşçıların savaş meydanında daha güçlü ve daha kararlı olmalarını sağlayan oldukça önemli bir felsefedir. Bu felsefenin çok önemli 7 öğretisi vardır ve bu öğretiler daha çocuk yaşta samurayların bilincine sokulur. Bu 7 öğreti şu şekildedir;

  • Dürüstlük ve Adalet
  • Destansı Cesaret
  • Merhamet
  • Kibarlık ve Nezaket
  • Katıksız İçtenlik
  • Şeref
  • Görev ve Sadakat

 

WhatsApp WhatsApp DESTEK
web tasarım