NLP


 Neuro Linguistic Programming , yani sinir sistemini programlama dili olan NLP, başlı başına bir aklı yönetme ve doğru programlama yöntemi olarak kullandığım gibi aynı zamanda birçok tedavi yönteminde yardımcı araç olarak da tercih ettiğim bir yöntemdir. Yani kısacası kişilerin vücut fonksiyonlarında ve genel olarak beynin işleyişinde doğru kodlama gerçekleştirerek, birçok önemli sorundan kurtulma imkânı sağlanmaktadır. Tam olarak NLP tedavisinin ne olduğu ve nasıl etkilere sahip olduğundan bahsedecek olursak. Öncelikle gün içerisinde yaptığınız şeyleri ve verdiğiniz tepkileri düşünün. Bunlar son derece tek düze ve artık otomatik olarak gerçekleşen şeyler değil mi? Yani susadığınızda sorgulamadan anında su içersiniz çünkü bu beyinde programlanmış bir davranış biçimidir. Ancak ders çalışmanız gerektiğinde hemen bunu yapamazsınız veya spor yapmanız gerektiğinde, kitap okumanız gerektiğinde çünkü bunlar insanın sürekli yaptığı ve beyninde programladığı aktiviteler değildir. İşte NLP tedavisinin amacı kişileri başarıya ulaştırabilecek yetenek ve davranış biçimlerini beyinlerine programlamaktır. Yani beyne sınavı kazanmak için ders çalışılması gerektiği programlanır ve beyin tıpkı susadığında su içmek gibi ders çalışma faaliyetini gerçekleştirir.

Bu yöntem ayrıca kişilerin insan ilişkilerinde yaptığı bazı davranış ve iletişim sorunlarına da çözüm sunar. Örneğin olumsuz bir durum karşısında kişi otomatik olarak aynı şekilde olumsuz cevap verir. Çünkü beynine programlanmış olan gerçeklik bu yöndedir. Ancak kişilerin beynine her koşulda ve her türlü olumsuz durumda pozitif düşünülebilme durumu programlanırsa, hem sosyal hayatında hem de iş ve eğitim hayatında yaşadığı olumsuz durumlara karşı daha sakin ve daha çözüm odaklı bir hale gelir. NLP tedavisi şaşırtıcı etkilere sahip olan bir yöntemdir ve hem kendi içerisinde hem de yardımcı olduğu tedavi yöntemlerine oldukça katkı sağlamaktadır.

İçinde EFT tekniğininde bulunduğu NLP negatif alışkanlıklardan tutunda hayatımızda süregelen bir çok negatif kodu kolaylıkla dönüştürme tekniğidir.

NLP Nasıl Uygulanılır?

Tekniğin amacı kişinin normalde yanlış veya olumsuz tepki verdiği konulara değinmek ve bununla birlikte kişinin tepkilerini daha normal hale getirmektir. Tedavi uygulanırken 4 aşama temel alınır ve bu aşamalar sırası ile gerçekleştirilir. Bu aşamalar;

  • Dışarıdan gözlem aşaması ile olaylara verilen tepkiler gözlemlenir.
  • İçeriğin yeniden çerçevelenmesi ile aynı olay karşısında verdiğiniz tepkinin tam tersini verdiğinizde nasıl sonuçlar ortaya çıkacağı görülür.
  • Çapa tekniği uygulanır.
  • Son olarak uyum aşamasına geçilir ve artık olaylara verdiğiniz tepki üzerinde önemli bir iyileşme gerçekleşir.
WhatsApp WhatsApp DESTEK
web tasarım